Cayan Tower – pomnik racjonalnego myślenia w służbie sztuki i handlu.

DSC00227

Cayan Tower, widok od strony Zatoki Perskiej, fot. Ł.Bireta, 2016

Wieża Cayan została zrealizowana w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Obok sztucznych wysp palmowych, czy najwyższego budynku świata – Burdż Chalifa (proj. biuro architektoniczne SOM), Cayan Tower jest obecnie jedną z ikon Dubaju. Obiekt stanął w malowniczym terenie, to znaczy u ujścia, znajdującego się tam, sztucznego kanału do morza – Zatoki Perskiej. Ów luksusowy apartamentowiec (w obiekcie znajduje się 495 apartamentów), o dynamicznym kształcie, powstał w godnym dla siebie miejscu – w jednej z najbardziej ekskluzywnych dzielnic biurowo-mieszkalnych na świecie, to jest w Dubai Marina.

Budynek został zaprojektowany (wraz z konstrukcją) przez, wspomniane wyżej, międzynarodowe biuro architektoniczne, założone w Chicago – Skidmore, Owings and Merrill (SOM). Pracownia ta specjalizuje się w projektowaniu drapaczy chmur dla prywatnych inwestorów. SOM to twórcy m.in. warszawskiego wieżowca Rondo 1 (2003-2006).
Główny wykonawca wieży Cayan to: Arabtec Construction LLC (Arabtec); konsultant lokalny w zakresie architektury: Khatib & Alami (K & A); kierownik budowy: Currie & Brown; właściciel: Cayan Group – Real Estate Investment & Development.

Przed otwarciem obiekt nazywany był Infiniti Tower (wieża nieskończoności), natomiast mieszkańcy dzielnicy nazywają go twister.

DSC00265

Cayan Tower, widok od strony dzielnicy Dubai Marna, fot. Ł.Bireta, 2016

Rozpoczęcie budowy wieży Cayan przypadło na 2006r; data otwarcia to 10.06.2013r. Długi czas budowy był związany z faktem, iż między 2007r., a 2008r. realizacja została zawieszona z powodu zaistniałych problemów technicznych.
W momencie oddania do użytku w 2013r. Cayan został najwyższym obiektem na świecie (306, 4 m., 75 pięter w tym 5 pod ziemią) o spiralnym kształcie, był najwyższym skręconym drapaczem chmur.

Cayan to wieża o betonowej, nowatorskiej konstrukcji, której górna część (wierzchołek) jest przesunięta o pełne 90 stopni w stosunku do podstawy. Każde piętro (identyczne w planie) obraca się tu o 1,2 stopnie wokół cylindrycznego rdzenia (w którym znajduje się m.in. 7 wind i usługi). Dzięki temu rozwiązaniu, budynek ma dużo swego rodzaju ruchu – kontury wieży wydają się zwężać; wieża „pęcznieje”(wybrzusza się) w zależności od kąta, pod którym jest oglądana.

DSC00200

Cayan Tower, fragment elewacji, fot. Ł.Bireta, 2016

Obiekt obsypany został licznymi międzynarodowymi nagrodami architektonicznymi m.in. najlepszy budynek wysokościowy rejonu Bliskiego Wschodu i Afryki- 2014 Best Tall Building: Middle East & AfricaCouncil on Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH).
W Cayan Tower widoczne są inspiracje architekturą, powstałego w Malmö w Szwecji, wieżowca mieszkalnego o neo futurystycznej architekturze – Turning Torso (realizacja 2001 – 2005), proj. hiszpańskiego architekta Santiago Calatrava Valls. Turning Torso był pierwszym „skręconym” wieżowcem na świecie.

DSC00196

Cayan Tower , detal, fot. Ł.Bireta, 2016

Wieżowiec Cayan, o kształcie spirali, zdecydowanie wybija się w panoramie architektonicznej dzielnicy Dubai Marina gdzie dominuje, przebrzmiała, postmodernistyczna architektura inspirowana stylem wysokościowców lat 20. XX w., powstałych w USA (Chicago, Nowy Jork). Wyjątkowa forma budynku, o rzeźbiarskim kształcie (obiekt przypomina wolnostojącą, tańczącą rzeźbę) nie powstała jedynie dla celów estetycznych, ale również ma znaczenie praktyczne – dzięki takiej bryle obciążenie budynku wiatrem (rozproszenie przepływu wiatru wokół niego, zmniejszające kołysanie obiektu podczas wichur pustynnych) i intensywnym światłem słonecznym jest mniejsze w porównaniu do prostoliniowego wieżowca o podobnej wysokości. Poza tym mieszkańcy obiektu mają rozleglejszy widok na Zatokę i na efektowną dzielnicę Marina, gdzie po sztucznym kanale, wijącym się między drapaczami chmur, pływają ekskluzywne jachty.

Nie ma natomiast nic szczególnie innowacyjnego w materiałach, z których wykonano elewacje wieży. Ściany osłonowe zostały wykonane po prostu ze szkła nisko emisyjnego i aluminium.  Jednak sposób zastosowania tych standardowych elementów jest osiągnięciem samym w sobie. Szkło jest tu zasłonięte przez prostokątne, perforowane ekrany aluminiowe. Te jednopiętrowe panele srebrne zostały zainstalowane w odległości 4 cali od szyb. Ponadto ekrany flankujące okna i balkony mieszkań, tworzą subtelny detal, który swoim kształtem nawiązuje do tradycyjnej arabskiej kratownicy – Mashrabiya.

„Elegancka” wieża Cayan, której wnętrza redefiniują standardy luksusu, jest znakomitym symbolem wyrafinowanej architektury początku XXI wieku.

1

Cayan Tower, hall główny wykończony został m.in. marmurem i drewnem, fot. K.Skóra, 2016

057

Cayan Tower, recepcja w hallu głównym, fot. K.Skóra, 2016

Źródła informacji o Cayan Tower: http://www.som.com/projects/cayan_tower, http://cayan.net/, https://en.wikipedia.org/wiki/Cayan_Tower, http://www.architectmagazine.com/design/cayan-tower-opens-in-dubai_o, http://www.architectmagazine.com/design/buildings/cayan-tower-designed-by-skidmore-owings-merrill_o.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s