Dobra robota na Siennej 55

dla puci !!!

Elewacja frontowa kamienicy przy ul. Siennej 55, 2013 r.

Twórczość przedwojennej spółki architektów Jerzy Gelbard i Roman Sigalin ma w ostatnich latach szczęście. W tym roku kolejny dom ich autorstwa dostał nowe życie. Po znakomitym remoncie kamienicy Gustawa Pala przy Al. Jerozolimskich 101 (gdzie m.in. staranne oczyszczono okładzinę kamienną elewacji frontowej i odtworzono detal architektoniczny w oryginalnej formie), teraz gruntownie odświeżono kamienicę przy ul. Siennej 55.

ok2

Elewacja frontowa kamienicy przy Al. Jerozolimskich 101, przed i po remoncie.

Dom przy ul. Siennej 55 został zbudowany w latach 1937-1939. Był to dom czynszowy Henryka Isersa, St. Borowika i Syna przeznaczony dla ludzi z średniej klasy społecznej. Kamienica została zrealizowana według jednego z „typowych” projektów opracowanych przez Jerzego Gelbarda i Romana Sigalina: wariant z pryzmatycznymi wykuszami. Dom Henryka Isersa, St. Borowika i Syna to kamienica o mniejszym poziomie luksusu niż śródmiejskie realizacje mieszkaniowe Gelbarda i Sigalina, jednak ze względu na dobry stan zachowania warty jest zwrócenia na niego uwagę.

Elewacje kamienicy Henryka Isersa, St. Borowika i Syna były już raz remontowane, niestety z częściowym zatarciem cech stylowych, w latach 50. XX wieku. Skuta została wówczas okładzina kamienna w przyziemiu elewacji frontowej oraz zdjęto dekoracyjne kute balustradki, zamontowane na parapetach okien elewacji frontowej.

fasada przed rem

Kamienica przy Siennej 55, przed remontem, 2011 r.

W trakcie obecnego remontu elewacja frontowa domu przy Siennej 55 została, najwierniej jako to było możliwe, odtworzona. Nie ocieplono jej styropianem (jak np. sąsiedni dom przy Siennej 57, pomalowany jednocześnie na nienaturalny kremowy kolor), tylko  pokryto na nowo jasnym tynkiem z wyrysowaną na nim geometryczną kratownicą. Pod parapetami okien oraz pod gzymsem koronującym zachowano charakterystyczne dla twórczości Gelbarda i Sigalina dekoracje w postaci wąskich fryzów, złożonych z wstęgi kamiennych, pionowych półwałków. Elewacji frontowej oraz pozostałym elewacją domu  nadano jasną, stonowaną kolorystykę, nawiązującą do ich pierwotnej barwy.

W osi środkowej parteru kamienicy zaprojektowano zupełnie nowe, efektowne wrota wejściowe do budynku o ekspresyjnym detalu, w modnym w latach 30. XX w. stylu art deco.

do skl 2 !!!

Brama wejściowa do kamienicy przy Siennej 55.

Ze względu na brak dokumentacji oraz zdjęć z epoki, ilustrujących pierwowzór, wspólnota mieszkaniowa, zarządzająca domem podjęła odważną decyzję i zleciła zaprojektowanie drzwi, których wygląd został zainspirowany drzwiami bramnymi kamienicy przy ul Narbutta 22 w Warszawie. Wydaje się, że nowo powstałe drzwi mogą mieć podobne formy do pierwotnie tam będących.

DSC08938

Brama wejściowa do kamienicy przy ul. Narbutta 22.

Jedno co może tu przeszkadzać to, że owe drzwi bramne dostały tradycyjne przezroczyste szyby. Natomiast, chyba lepiej by było żeby w miejsce tych zwykłych szyb zastosowano szkło mleczne, bardziej pasujące wizualnie do tego elementu kamienicy.

Elewacja tylna domu oraz elewacje oficyny zostały poddane termomodernizacji i pokryte styropianem. Tego rozwiązania nie należy jednak krytykować, gdyż elewacje te nie posiadały żadnych elementów wartych ochrony i wyglądają dziś bardzo schludnie i estetycznie.

elewacja od str podwórza

Kamienica Henryka Isersa i St. Borowika i Syna – fragment elewacji od strony podwórza, 2013r.

Ponadto w trakcie remontu elementom domu, których nie dało się w żaden sposób odtworzyć, w oryginalnym kształcie np. skrzynkom na listy, balkonom, czy drzwiom wejściowym do oficyny, nadano współczesne formy, doskonale korespondujące z przedwojenną architekturą domu. A wszystko w kolorystyce szarości i bieli tworzy znakomity efekt dialogu nowoczesności z przeszłością.

Element, który prawdziwie przeszkadza po remoncie, to zachowany stary daszek z pleksi nad wejściem do budynku frontowego od strony podwórza, który jednak w ostatecznym rozrachunku nie zaburza bardzo pozytywnej opinii o modernizacji tej realizacji Gelbarda i Sigalina, którą powinno się już chyba wpisać do rejestru zabytków.

Ostanie remonty kamienic przy Al. Jerozolimskich 101 i ul. Siennej 55 to wzory do naśladowania dla mieszkańców innych kamienic autorstwa Gelbarda i Sigalina w Warszawie, z których niektóre powinno się jak najszybciej wyremontować (w szczególnie opłakanym stanie jest luksusowa kamienica przy al. Przyjaciół 8). W żadnym razie nie powinno się zaś brać przykładu ze skandalicznego remontu kamienicy St. Podkomorskiego przy Smulikowskiego 14, którą w latach 90. ocieplono w całości styropianem pomalowanym na agresywny żółty kolor, zakrywając wszystkie detale architektoniczne. Nastąpiło wówczas spłaszczenie podziałów elewacji i wystąpił efekt „cofnięcia się” okien w głąb muru. Mieszkańcy tego domu z pewnością już żałują, że poskąpili pieniędzy na remont wychodząc z założenia, że najważniejsze jest żeby było tanio i ciepło, a dziś elewacja domu przy Smulikowskiego 14 coraz bardziej szarzeje i ponownie wymaga poprawy. Natomiast domy przy Al. Jerozolimskich 101 i ul. Siennej 55, mimo że wyremontowane za większe pieniądze poza tym, że mają odtworzoną swoją pierwotną urodę z pewnością nie będą potrzebowały remontu przez długie lata.

smuli 14 2

Elewacja frontowa kamienicy przy ul. Smulikowskiego 14.

 Wszystkie zdjęcia zamieszczone w tekście – Ł. Bireta.

Niektóre wykorzystane źródła:

– M. Leśniakowska, Architektura w Warszawie, lata 1918-1939, Warszawa 2006, s. 124.

– Zatwierdzone budowy, „Przegląd Budowlany”, 1937, Nr 9, poz. 443, s. 483.

– Informacje ustne uzyskane od Pana Marka Niedźwieckiego, jednego z członków wspólnoty mieszkaniowej Sienna 55.

* * *

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s