Looshaus

Looshaus – Dom przy Michaelerplatz 3 (1909-11) w Wiedniu jest najbardziej znaną realizacją Adolfa Loosa. Postać, której chyba specjalnie nie trzeba przedstawiać – architekt, krytyk, autor słynnego eseju „Ornament i zbrodnia” (1908). Człowiek mający ogromny wpływ na rozwój architektury modernistycznej w europie w jej wczesnym okresie.

1

Looshaus – widok od strony Michaelerplatz.

Looshaus – pierwotnie dom towarowy Goldman i Salatsch w momencie powstania wzbudzał ogromne emocje. Został zbudowany w prestiżowej części miasta, naprzeciw cesarskiego pałacu Hofburg. W czasie kiedy go realizowano, dominowała nadal w Wiedniu eklektyczna architektura, obfitująca w ogromną ilość detali architektonicznych. Wygląd górnych pięter Looshaus (wykończonych jedynie gładkim tynkiem) wzbudził wówczas skandal i pod presją opinii publicznej w górnej części budynku (przeznaczonej na cele mieszkaniowe), przy najważniejszych oknach, umieszczone zostały skrzynki z brązu na kwiaty.

7

2

Looshaus – widok dolnej część elewacji frontowej, której trzy najniższe kondygnacje zostały wykończone zielonym marmurem Cipollino pochodzącym z wyspy Eubei.

Obecnie w Looshausie mieści się bank. Oglądając dziś ten dom warto udać się do jego wnętrza, gdzie zaraz za wejściem głównym znajdują się gabloty, w których zostały umieszczone interesujące materiały związane z historią obiektu. Szczególnie ciekawe są tam rysunki pokazujące źródło inspiracji architekta, mające wpływ na kształt elewacji frontowej budynku. Źródłem tym jest, jak widać na zdjęciu poniżej, wiedeńska kratka ściekowa (!).

4

Jedna z kratek ściekowych na Michaelerplatz.

3

5

Plakat reklamujący słynny wykład Loosa w Wiedniu w Sophiensaal dnia 11.12.1911r. pt. „Mój dom przy Michaelerplatz”.

6

Wszystkie zdjęcia do powyższego tekstu zostały wykonane przez jego autora w bieżącym roku.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s